,

جدیدترین تحقیقات درمورد مکمل CLA

👈آیا مکمل CLA برای کاهش چربی سوزی موثر است ؟

conjugated linoleic acidبه عنوان CLA شناخته می شود، مکملی است که برخی از رژیم های غذایی برای کاهش وزن سریع مصرف می کنند.  این یک تبليغ رایج در بسیاری از مكمل هاي کاهش وزن است که در فروشگاه‌ها و بصورت آنلاین تبلیغ می‌شود .امااگر هدفشما لاغری است، آیا مکمل CLA ارزش مصرف دارد؟  قبل از باز کردن کیف پول خود برای پرداخت هزینه قرص ها، باید درمورد نتایجکاهش وزن CLA در مطالعات علمی و فواید و معایب احتمالی این مکمل بیشتر بدانید.

CLA چیست؟

اسید لینولئیک مزدوج،یک اسید چرب ضروری است.  اسیدهای چرب ضروری چربی هایی هستند که بدن شما برای سلامتی به آنها نیازدارد،اما از آنجایی که بدن شما آنها را نمی سازد، باید آنها را از غذاهایی که می خورید دریافت کنید.  منابع متداول اسید لینولئیکشامل گوشت گاو و محصولات لبني است

برخی از محققان بر این باورند که رژیم غذایی ،سن، نژاد و سایر عوامل ممکن است بر میزان CLA در غذای مصرفی شما تأثیر بگذارد.

اما اگر گوشت گاو و لبنیات را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود کاهش دهید، چه؟  بسیاری از کارشناسان معتقدند که شواهدکافی برای حمایت از مصرف مکمل اسید لینولئیک مزدوج برای سلامتی وجود ندارد، حتی اگر از غذایی که می خورید به اندازه کافیدریافت نکنید.  اما مصرف آن برای کاهش وزن چیست؟

✅نتایج کاهش وزن CLA

بسیاری از تبلیغات مکمل های CLA می گویند که شواهد علمی وجود دارد که اسید لینولئیک مزدوج به شما کمک می کند چربی بدنرابسوزانید و لاغر شوید.  تبلیغات لزوماً نادرست نیستند.  اما منابع معمولاً به شما نمی گویند چقدر ضرر خواهید کرد.  و اینجاست کههمه چیز پیچیده می شود.

مطالعات بسیار امیدوارکننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد CLA می‌تواند چربی بدن و کاهش وزن را بهبود بخشد.اما بسیاریازمطالعات اولیه روی موش‌ها انجام شد.  برخی از آنها نیز روی خوک ها انجام شد.  هنگامی که محققان آزمایش های مشابهی راروی افراد انجام دادند، نتایج آنقدر واضح نبود.

در مطالعاتی که کاهش وزن را در انسان نشان داد، میزان کاهش وزن با CLA معمولاً نسبتاً کم است.  برای مثال، مطالعه‌ای کهدرژورنال Nutrition منتشر شد نشان داد که در یک دوره 12 هفته‌ای، افرادی که CLA مصرف می‌کنند، حدود یک پوند بیشتر از افرادیکهCLA مصرف نمی‌کنند، کم کرده‌اند. این کمتر از یک دهم پوند در هفته است.  کاهش درصد چربی بدن نیز بسیار ناچیز بود.  افرادیکه مکمل CLA مصرف می کردند کاهش چربی بدنشان کمتر از نیم درصد کمتر از افرادی بود که این قرص را مصرف نمی کردند.

مطالعات دیگر نتایج مشابهی داشتند.در گزارشی در سال 2007، محققان نتایج هجده مطالعه را ارزیابی کردند که در آن شرکت کنندگان مکمل را برای مدت طولانی (6 ماه تا 2 سال) مصرف کردند.  یک تعدادي با مصرف مکمل CLA چربی بیشتری نسبت به کسانی که CLA مصرف نمی کردند از دست دادند، اما مقدار آن به طور متوسط کمتر از یک چهارم پوند در هفته بود.

همچنین مطالعات زیادی وجود دارد که عدم کاهش وزن طولانی مدت و/یا عدم کاهش چربی در شرکت کنندگان انسانی را نشان می دهد

👈عوارض جانبی مکمل CLA

طبق چندین منبع پزشکی، مصرف این قرص های لاغری خطراتی دارد.  برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل اسیدلینولئیککونژوگه ممکن است مقاومت به انسولین را افزایش دهد. این می تواند برای افراد مبتلا به دیابت یا پیش دیابت نگران کننده باشد.  آنهاهمچنین گزارش دادند که برخی از افرادی که مکمل‌های CLA مصرف می‌کنند، کاهش کلسترول HDL را تجربه کردند. HDL همانچیزی است که ما از آن به عنوان کلسترولخوبیاد می‌کنیم، بنابراین کاهش HDL چیز خوبی نیست.

منبع :

مروری بر قرص ها و پودرهای کاهش وزن CLA

توسط Malia Frey, M.A., ACE-CHC, CPT به روز شده در 19 اکتبر 2021

  بررسی پزشکی توسط تایرا تنیسون فرانسیس، MD

  واقعیت توسط Elaine Hinzey، RD بررسی شد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *