,

جلوگیری از شل شدن پوست

مسئله افتادگی و شل شدن پوست بعد از لاغری و کاهش وزن یکی از دغدغه‌های کسانی است که وزن کم کرده‌اند و از شل بودن پوست بدن شکایت دارند. در این مطلب با مشاوره ورزشی هیراد همراه شوید تا این موضوع را بررسی و راهکارهای مناسب را برای جلوگیری و درمان مطرح کنیم.

 اینکه بعد از کاهش وزن پوست شل خواهید داشت یا خیر به چند چیز بستگی دارد.  برای جلوگیری از شل شدن پوست، آگاهی از عواملزیر که بر شل شدن پوست بعد از کاهش وزن، به شما کمک می کند.

👈سیگار کشیدن

سیگار منجر به کاهش تولید کلاژن و آسیب به کلاژن موجود می شود.  ممکن است لزوما باعث شل شدن پوست پس از کاهش وزن نشود،اما به افتادگی پوست کمک می کند.

👈قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

هرچه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، سطح تولید کلاژن و الاستین کاهش می یابد و پوست شما پس از کاهش وزن، انعطافپذیرتر و شل تر می شود.

👈طول زمان

هر چه مدت طولانی تری چاق یا اضافه وزن داشته باشید، پوست شما پس از کاهش وزن شل تر خواهد شد.

👈وزن

بسته به کیفیت پوست و سایر عوامل ، از دست دادن 100 پوند یا بیشتر می تواند منجر به شل شدن پوست شود.

👈سن

با افزایش سن، فیبرهای کلاژن پوستی دچار از بین رفتن و تکه تکه شدن تدریجی می شوند که منجر به نازک شدن و ضعیف شدن پوستمی شود.

✅چگونه مي توان از شل شدن پوست هنگام كاهش وزن جلوگيري كرد ؟

در اینجا کارهایی که باید قبل، در طول و بعد از کاهش وزن انجام دهید، آورده شده است تا مطمئن شوید که پوست شما با کاهشوزن جمع می شود:

1. وزن خود را به تدریج کاهش دهید

اگرچه ممکن است همیشه یک گزینه نباشد، کاهش وزن آهسته بهترین راه برای جلوگیری از شل شدن پوست است.  طبق خدماتبهداشتی دانشگاه پرینستون، رژیم غذایی روی پوست تأثیر می گذارد زیرا کاهش وزن و افزایش وزن هر دو باعث کشیده شدن پوست واز دست دادن خاصیت ارتجاعی می شوند.  در نتیجه، پوست در برابر نیروهای گرانش در برابر چین و چروک و افتادگی آسیب پذیر میشود

 اگر نمی‌خواهید پوستتان شل شود، از تاکتیک‌های کاهش وزن شدید، مانند حذف وعده‌های غذایی دوری کنید.  در عوض، روی جایگزینیرژیم غذایی خود با مواد غذایی مغذی تر و وعده های کوچکتر تمرکز کنید تا به تدریج وزن کم کنید.  شما باید حداکثر ٤ الي ٥ كيلو در هفته کمکنید.

2. با عضله سازی وزن کم کنید

دکتر هالی وایات، استاد پزشکی در دانشگاه کلرادو، می‌گوید که کاهش وزن با عضله‌سازی باعث می‌شود پوست شما سفت‌تر به نظربرسد.  پوست شما شروع به افتادگی می کند زیرا فضایی که با چربی پر شده بود خالی می ماند.  برای جلوگیری از این امر، آن را باماهیچه جایگزین کنید.

عضله سازی همچنین به کاهش وزن کمک می کند، زیرا باعث می شود تا مدت ها پس از اتمام برنامه تناسب اندام، کالری بسوزانید.

3. رژیم غذایی متعادل داشته باشید

برای اینکه پوست شما حالت ارتجاعی خود را به دست آورد و با کاهش وزن جمع شود، باید میوه ها و سبزیجات و غذاهای غنی ازویتامین های A، C و E را به طور منظم مصرف کنید.

4. سیگار را ترک کنید

خاصیت ارتجاعی پوست شما توسط مواد شیمیایی موجود در سیگار کاهش می یابد.  نیکوتین همچنین از جریان یافتن مواد مغذی بهپوست شما جلوگیری می کند.  این منجر به چین و چروک‌های زودرس و خشکی پوست می‌شود که با کاهش وزن کاهش نمی‌یابد.

5. هیدراته بمانید

در حین کاهش وزن، نوشیدن منظم آب با کاهش وزن بیشتر ارتباط دارد.  به ورزش کمک می کند و اشتهای شما را سرکوب می کند.  هیدراته ماندن پوست را انعطاف پذیر نگه می دارد و از شل شدن پوست پس از کاهش وزن جلوگیری می کند.

6. از پوست خود محافظت کنید

با افزایش سن، پوست شما خاصیت ارتجاعی خود را به دلیل کاهش سطح الاستین و کلاژن از دست می دهد.  اگر به درستی از پوستخود مراقبت نکرده‌اید، کاهش وزن می‌تواند باعث ایجاد پوستی شل شود که نمی‌تواند دوباره جمع شود.برای جلوگیری از این امر، با اجتناب از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید از پوست خود مراقبت کنید.  می توانید این کار رابا برنامه ریزی تمرینات خود (اگر آنها را در فضای باز انجام دهید) صبح زود یا اواخر شب انجام دهید.

زمانی که زیر نور آفتاب می گذرانید، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.  اگر مجبور نیستید زیر نور خورشید باشید، خود را در سایهمحافظت کنید تا مانع از بین بردن کلاژن شما توسط اشعه ماوراء بنفش شود.

منبع ؛

Updated at

May 25, 2022

Medically reviewed by

Dr. Chuck Yong Kong, MBBS

Written by

HealthMatch staff

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *