,

۷ خاصیت زردچوبه برای بدنسازی

شما اغلب از زردچوبه به عنوان ادویه در بسیاری از غذاها استفاده می کنید،اما احتمالاً نمی دانید چه قدرتی در پشت زردچوبه نهفته است.  آیا میدانستید که زردچوبه به افزایش توده عضلانی کمک می کند؟  علاوه برکاهش التهاب در بدن، یک ماده موجود در زردچوبه به نام کورکومیناثرات درمانی زیادی را نشان داده است که اخیراً آشکار شده است.  برخی از مطالعات حتی نشان داده اند که کورکومین می تواند تودهعضلانی را افزایش دهد.  تعجب می کنید که چگونه؟  پاسخ را را با ما در «مشاوره ورزشی هیراد»بیابید.  در این مقاله خواهید آموخت که چگونه می توان از زردچوبهروزانه برای بهبود سلامتی، ارتقاء تناسب اندام و کمک به ترمیم طبیعیبدن خود استفاده کرد.  یک مکمل طبیعی با قدرت فوق العاده ممکن استدر آشپزخانه شما پنهان شده باشد، بدون اینکه شما حتی در مورد آنبدانید.

زردچوبه چیست؟

نام علمی این گیاه Curcuma longa است که یک گیاه چند ساله معروف متعلق به خانواده زنجبیل است.  زردچوبه که بومی جنوبغربی هند است، برای بیش از 4000 سال یکی از مواد اصلی طب آیورودا بوده است.

ریشه زرد و درخشان زردچوبه به نام مستعارادویه طلاییوزعفران هندیشده است. زردچوبه که در حالت طبیعی از کل ریشه یا بهصورت پودر، فشرده یا عصاره موجود است، می تواند اقدامات پیشگیرانه و شفابخش بی شماری را ارائه دهد؛

۱اثر ضد کاتابولیک زردچوبه

کورکومین، جزء طلایی موجود در زردچوبه، به عنوان یک ماده ضد التهابی که درد را تسکین می دهد، شناخته می شود، اما شواهد علمیجدید نشان می دهد که ممکن است ضد کاتابولیک و حتی آندروژن باشد.

یک مطالعه نشان داد که مکمل کورکومین تجزیه پروتئین را پس از آسیب و در موارد کاشکسی (ساییدگی عمومی که معمولاً با بیماری‌هایمزمن همراه است) مهار می‌کند، که نشان می‌دهد کورکومین واقعاً اثرات ضد کاتابولیک از خود نشان می‌دهد.  علاوه بر این، افزودنکورکومین پس از ورزش سنگین منجر به کاهش التهاب پس از  آسیب عضلانی می شود .

مطالعات نشان داده اند که فنل زرد ممکن است اثر ضد کاتابولیک داشته باشد.  این بدان معنی است که مکمل کورکومین می تواند درافزایش توده عضلانی و بهبودی پس از ورزش مفید باشد.

۲روماتیسم مفصلی

افراد مبتلا به درد مفاصل که کورکومین مصرف می کنند، متوجه کاهش قابل توجه علائم می شوند.

۳کورکومین به عنوان یک آنتی اکسیدان

در حالی که اکسیداسیون بافت عضلانی می تواند نقش عمده ای در کاتابولیسم عضلانی داشته باشد، اکسیداسیون ناشی از ورزش میتواند به عنوان یک عامل استرس زا عمل کند که سیگنال رشد عضلانی را نشان می دهد.  با این حال، جلوگیری از اکسیداسیون بیش ازحد می تواند به ریکاوری و رشد عضلات کمک کند، و شواهد زیادی هم در انسان و هم در حیوانات وجود دارد که کورکومین یک آنتیاکسیدان موثر است که می تواند از آسیب اکسیداتیو بیش از حد جلوگیری کند.

۴تاثیر  بر انسولین

سیگنال دهی انسولین در سلول های ماهیچه ای منجر به سنتز پروتئین های عضلانی می شود.  به عبارت دیگر، بهینه سازی سیگنالدهی انسولین بعد از تمرین با مصرف مناسب کربوهیدرات و پروتئین باعث رشد بیشتر عضلات می شود.

البته مانند هر هورمونی، سیگنال دهی انسولین تنظیم می شود و سیگنال آنابولیک بی نهایت نیست، اما کورکومین در واقع می تواند بهشما در تقویت عملکرد آنابولیک انسولین کمک کند.  اعتقاد بر این است که کورکومین مکانیسم بازخورد منفی را که سیگنال‌دهی انسولینرا کاهش می‌دهد، مهار می‌کند و نشان می‌دهد که کورکومین ممکن است در افزایش اثرات سیگنالینگ آنابولیک انسولین با افزایشحساسیت به انسولین مفید باشد.

کاهش مقاومت به انسولین، تنها یکی از فواید زردچوبه، منجر به کنترل قند خون می شود که به شما امکان می دهد انرژی پایدار وکاهش انرژی را تجربه کنید.

۵تاثیر بر تستوسترون

وقتی مردان پیر می شوند، تولید تستوسترون تدریجی و مداوم کاهش می یابد و این در افراد مختلف متفاوت است.  تستوسترون پادشاهدنیای هورمون های آنابولیک است زیرا سنتز پروتئین های عضلانی را تحریک می کند، توده عضلانی را افزایش می دهد و سلامت و رفاهعمومی را ارتقا می دهد.  اگرچه افراد ادعا می کنند که کورکومین به افزایش سطح تستوسترون کمک می کند، تحقیقات بیشتری در اینمورد باید انجام شود.

ما در حال حاضر می دانیم که کورکومین اثر محافظتی بر عملکرد بیضه ها، به ویژه در مورد مصرف بیش از حد الکل دارد.  همچنین،گزارش شده است که مصرف زیاد کورکومین مانع از تبدیل تستوسترون به آندروژن فعال تر، DHT (دی هیدروتستوسترون) می شود، امابا توجه به اینکه تحقیقات در مورد دوزهای بسیار بالا انجام شده است، احتمال موثر بودن آن در انسان کم است.  شواهد قانع‌کننده‌ایوجود دارد که نشان می‌دهد دوزهای کم کورکومین می‌تواند سطح استروژن را کاهش دهد، که می‌تواند سطح تستوسترون را افزایش دهد.

علاوه بر این، سطح کلسترول می تواند به طور قابل توجهی بر توانایی شما در تولید هورمون تستوسترون تأثیر بگذارد.  بنابراین بایدمطمئن شوید که بدن شما HDL (کلسترول خوب) بیشتر و LDL (کلسترول بد) کمتری دارد.  مطالعات متعددی گزارش کرده اند کهمصرف مکمل زردچوبه می تواند سطح کلسترول را متعادل کند.

۶فعال کردن گیرنده های ویتامین D

در نهایت، کورکومین گیرنده های ویتامین D را فعال می کند.  شما می توانید سطح تستوسترون سالم را تنها با داشتن سطوح بالایویتامین D حفظ کنید. چندین مطالعه ثابت کرده اند که کورکومین می تواند گیرنده های ویتامین D را فعال کند که نقش مهمی در حفظسطح تستوسترون دارد.

٧فواید زردچوبه برای کاهش وزن

اخیراً مجله Nutritional Biochemistry نتایج یک مطالعه انجام شده در دانشگاه Daegu در شهر کیونگسان کره را منتشر کرد کهتأیید می کند کورکومین، جزء طلایی موجود در زردچوبه، ترکیب سلول های چربی بدن انسان را از رنگ سفید (بد) به قهوه ای (خوب) تبدیل می کند ،که به راحتی حل می شوند.  به این ترتیب زردچوبه به یکی از بهترین مبارزان در آب کردن اضافه وزن تبدیل شد.


سخن پاياني

با توجه به ده ها مطالعه انجام شده و منتشر شده در مورد اثرات مثبت کورکومین، می توان گفت که مطمئنا یکی از سالم ترین ادویه هایموجود در جهان است.  مزایای ادعا شده آن عبارتند از: کاهش درد عضلانی مرتبط با ورزش، افزایش حساسیت به انسولین، افزایش ازدست دادن چربی، کاهش سطح استروژن، افزایش سطح تستوسترون و فعال کردن گیرنده های ویتامین D.  همه موارد فوق باید برای هرفردی که به تناسب اندام و بدنسازی مشغول است از اهمیت بالایی برخوردار باشد!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *